İ. D. Bilkent Üniversitesi Nasıl? Hakkında Bilgi

Bilkent Üniversitesi Profil

Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır.Bilim Kenti’nin kısaltılmışı olan BİLKENT adı, bu amacı yansıtmak üzere üniversitemize verilmiştir.
1967’de Ankara?nın batısında geniş bir arazinin alınmasıyla başlayan Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları, 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında söz konusu vakıfların bina inşaatlarıyla devam etmiştir. Kampusun ilk yapıları, bugün içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane’yi barındıran binalardır. Bunları kafeteryalar, yurtlar, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izlemiş, üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları, Hukuk ve Eğitim fakülteleri, konser salonu, spor salonları, ana okulu, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımız, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokul binaları, derslikler ve bilgisayar merkezi binası inşa edilmiştir.
1986’da 386 öğrenciyle eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi, 9 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 3 meslek yüksekokulu bünyesindeki 38 eğitim programı, 11.500 öğrencisi ve 40 farklı ülkeden gelen öğretim üyeleriyle günümüzün dünyaca ünlü eğitim merkezlerindendir.
Mezunlarımız, her türlü iş çevresinde ve dünyanın köklü eğitim kurumlarında Bilkent Üniversitesi’ni başarıyla temsil etmektedir. Mezuniyet sonrası planlarında öğrencilerine yol göstermek için 1988’de Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi’ni (KAYİYEM) kuran üniversitemiz, öğrencileri ve mezunları ile iş dünyası arasında çok güçlü bir bağlantı oluşturmuştur. KAYİYEM, Türkiye’de bu amaçla bir üniversite bünyesinde açılan ilk merkezdir.
Bilkent Üniversitesi, kurulduğundan beri hemen her yıl öğretim üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye’nin en önde gelen üniversitesi olarak yükseköğretimdeki öncü rolünü sürdürmektedir.

Kuruluş Yılı
1984

Rektör
Prof.Dr. Abdullah Atalar

Öğrenim Dili
İngilizce

Üniversite Türü
Vakıf

Adres
Bilkent Üniversitesi Rektörlüğü 06800 Bilkent

Şehir / Ülke
Ankara / Türkiye

Telefon Numarası
0(312) 290 29 29

Faks Numarası
0(312) 266 41 27

E-Posta
bilinfo@bilkent.edu.tr

Web
www.bilkent.edu.tr

Yerleşim
Ankara’nın 12 km. batısında Eskişehir yolu üzerinde 5.000 dönüm alana kurulmuştur. Merkez, Orta ve Doğu Kampus, olarak adlandırılan geniş bir kampusa yerleşmiştir.

Akademik Profil

Fakülte Sayısı : 8
Yüksek Okul Sayısı : 2
Konservatuar Sayısı : 7
Meslek Yüksek Okulu Sayısı :
Araştırma Merkezi Sayısı : 1 (MSSF)
Laboratuar Sayısı : 16
Toplam Akademik Personel Sayısı : 31
Toplam Öğrenci Sayısı : 920
Yurt Kapasitesi : 11.701

Ilgili başlıklar:

  • i d bilkent üniversitesi nerede açılımı ne

Leave a comment

Your email address will not be published.

*üç × 6 =